Ar ko hereditāra angioedēma atšķirās no alerģiskās?
Hereditāra angioedēma rodas komplementa komponenta C1 esterāzes inhibitora deficīta dēļ, kas tiek ražots aknās. Tā nav alerģija. Lēkmi var izraisīt: stress, fiziskas traumas, infekcijas, mēnešreizes, ACE inhibitoru lietošana, pretapaugļošanas medikamenti, NPL, utt. Bet klīniski tūskas atšķirt nav iespējams. Galvenā atšķirība ir tas, ka hereditāra angioedēma nereaģē uz antihistamīnu un kortikosteroīdu (hormonu) terapiju. Lasīt vairāk»
Kādi faktori provocē angioedēmas lēkmi?
Lai gan bieži hereditārās angioedēmas epizodes provocējošais faktors ir neskaidrs, aptuveni trešdaļai pacientu, tūskas epizodi provocē trauma. Biežāk trauma spiediena rezultātā, retāk asa trauma. Pacientiem, kuri ilgstoši stāv kājās, var attīstīties pēdu tūska. Pacientiem, kuriem darbs saistīts ar ilgstošu slodzi rokās, var attīstīties plaukstu tūska. Dažkārt kā provocējošais faktors var būt infekcijas slimības, dentālas manipulācijas, emocionāls stress, sievietes nereti atzīmē, ka tūska biežāk attīstās menstruāciju laikā. Lasīt vairāk»
Hereditāra angioedēma un grūtniecība
Grūtniecības laikā HAE simptomi var mazināties, tie var pasliktināties, tai pat laikā grūtniecība var slimības gaitu nemainīt. Retāk HAE pirmo reizi sāk izpausties tieši grūtniecības laikā. Lai diagnosticētu HAE grūtniecības laikā, C1-INH līmeņa, C1-INH funkcionālās aktivitātes un C4 līmeņa mērījumi jāinterpretē piesardzīgi, jo arī veselām sievietēm C1-INH līmenis plazmā pazeminās grūtniecības laikā un normalizējas pēc dzemdībām. Lasīt vairāk»
Vai angioedēmas lēkmes ir dzīvībai bīstamās?
Balsenes tūska ir visbīstamākā hereditārās angioedēmas izpausme, tā rada tūlītēju dzīvībai bīstamu situāciju. Tā var strauji progresēt no neliela diskomforta mutes domā līdz pilnīgai elpceļu obstrukcijai. Parasti tas notiek stundas laikā. Dažkārt elpceļu tūskas gadījumā nākas veikt traheostomiju. Lasīt vairāk»