Hereditāra angioedēma un grūtniecība


Hae un grūtniecībaGrūtniecības laikā HAE simptomi var mazināties, tie var pasliktināties, tai pat laikā, grūtniecība var slimības gaitu nemainīt.

Retāk HAE pirmo reizi sāk izpausties tieši grūtniecības laikā. Lai diagnosticētu HAE grūtniecības laikā, C1-INH līmeņa, C1-INH funkcionālās aktivitātes un C4 līmeņa mērījumi jāinterpretē piesardzīgi, jo arī veselām sievietēm grūtniecības laikā C1-INH līmenis plazmā pazeminās, bet pēc dzemdībām normalizējas. Lai apstiprinātu HAE diagnozi, pēc dzemdībām ieteicams mērījumus atkārtot.

Kā pirmās izvēles medikaments grūtniecības un zīdīšanas laikā ir C1-INH koncentrāts, tā drošības un efektivitātes dēļ. C1-INH koncentrāts zīdīšanas laikā tiek uzskatīts par drošāko un efektīvāko terapiju uzliesmojumu gadījumā, īstermiņa un ilgtermiņa profilaksei. Androgēni un antifibrinolītiskie līdzekļi izdalās mātes pienā, tāpēc tos nedrīkst lietot. Atšķirībā no androgēniem, traneksamīnskābe tika atzīta par drošu zīdīšanas laikā, to var arī izmantot kā C1-INH koncentrāta alternatīvu.


Adīne Kaņepa sertificēta interniste, alergoloģe, RSU Medicīnas fakultātes Imunoloģijas rezidente
Nataļja Kurjāne imunoloģe, interniste, RSU Dr. med. asoc. profesore